Finala de la Moscova!

Posted on May 1, 2008

1

Asadar, finala Ligii Campionilor pare stabilita: la Moscova vom vedea o finala 100% englezeasca, fiind cert faptul ca prestigiosul trofeu al Ligii Campionilor va merge in Anglia. Ultima intrebare ramasa este: Care din urmatoarele 2 orase va gazdui timp de un an Trofeul Ligii? Manchester? Sau Londra? Raspunsul il vom afla in seara de 21 mai, pe un stadion din Moscova, cel mai mare oras al Europei, care pentru o seara va gazdui cel mai asteptat meci al anului si va da si cea mai buna echipa a Europei.
In ambele meciuri din semifinale s-a observat euforia visului de a fi castigator al Ligii Campionilor! Un vis pe care il are orice fotbalist! Manchester – Barcelona a fost un meci foarte strans, fapt demonstrat de victoria la limita obtinuta de “diavolii rosi”, scor 1-0.
Cel care a facut diferenta a fost Paul Scholes, care este idolul tribunelor de pe Old Trafford si un jucator de care pare sa se lege numele lui Manchester in acest moment! Jocul pe care il face Scholes e unul uimitor! Chiar daca Manchester Utd are in lot superstaruri de calibru precum C. Ronaldo, Rooney, Tevez sau Rio Ferdinand, care se pot impune oricand chiar si printr-un joc lejer, la Scholes se observa un altfel de fotbal. El joaca din inima, si pentru suporterii! Nu e chiar un fotbalist cunoscut sau celebru precum coechipierii sai pe care i-am enumerat deja, insa e un om de baza in echipa lui Manchester. Caracteristica sa principala e daruirea…o daruire care nu cunoaste limite, Scholes practica un fotbal din placere si pentru suporterii lui Manchester, lucru care il va pastra pentru inca mult timp in echipa, dar si in inimile fanilor!
Ce mi-a mai placut la acest meci a fost tanarul Bojan de 18 ani. Desi fiind dezavantajat de statura sa a putut totusi sa-si faca simtita prezenta pe teren. E un jucator care promite multe, pentru ca nu-i usor sa ajungi in echipa Barcelonei la o varsta asa frageda. A marcat chiar un gol frumos, in meciul din sferturi cu Schalke 04 precum si altele in campionat! Acest jucator merita urmarit!
Cat despre final a fost unul palpitanat! Accidentarea lui Evra m-a ingrijorat! Sper sa-si revina cat mai curand! Suporterii lui Manchester erau in delir, fluturandu-si de zor fularele! Sir Alex Ferguson, antrenorul lui Manchester Utd, se uita cand la ceas, cand la teren…probabil numarand secundele care au mai ramas pana va fi calificat! Valdes, portarul Barcelonei, in atac, la ultima faza a meciului….si final!!!! MANCHESTER UTD s-a calificat!! Dezamagire in tabara catalana, Puyol se scarpina in cap a nedumerire…”Nu voi fi la Moscova” (pare a-si zice). In timp ce Rijkaard isi consoleaza ca un parinte mai tinerii jucatorii.

Cealalalta finala Chelsea-Liverpool a fost si mai frumoasa! Dupa ce Chelsea s-a impus cu 3-2 in prelungirii, Abramovici isi vede in sfarsit visul de a fi ajuns in finala, dupa atatia ani de investitii dragonice in “proiectul Chelsea”. Se pare ca ceea ce nu a reusit marele Mourinho la Chelsea, in 3 sezoane, a reusit israelianul Avram Grant, care e la primul sau an ca antrenor al Chelsea, si mai ales, prima sa experienta ca antrenor principal la un club asa mare. E o minune sa vezi cum fotbalul se leaga, e de apreciat ascensiunea lui Ballack, care pe vremea lui Mourinho nu prea prindea echipa!
Drogba a marcat in prima repriza, iar Torres a egalat pentru Liverpool in repriza a doua. Scorul fiind 1-1, identic ca in retur, meciul a mers in prelungiri. Ritmul mai alert din prelungirii…sau poate oboseala… a creat inca 3 goluri. Intai a marcat Lampard din penalty, dupa un fault al lui Hyypia incareu, apoi Drogba a majorat scorul la 3-1 la finalul primei reprize de prelungiri. Babel, nou intrat a dus scorul la 3-2, si asa s-a incheiat si meciul. Mai merita mentionat si golul lui Essien, care cred ca a fost anulat incorect, deoarece a tras direct la poarta si nu a facut pasa la cei 3 din offsaid….insa cum nu e meci din Romania, nu mai e rost sa vorbim de arbitraj si sa dam vina pe arbitrii!
Euforia calificarii lui Chelsea a fost sarbatorita la fel ca cei de la Manchester, cu jucatorii declansand celebra “hora a bucuriei”, iar Avram Grant incenunchiat chiar pe teren multumindu-i lui Dumnezeu pentru aceasta reusita!

Cam asta a fost….finala e stabilita…pe 21 mai aflam si castigatoarea, doar urmarind meciul la ProTV de la ora 21.45!
Eu voi face tot posibilul sa-l vad! Voi?? Cu siguranta va fi frumos!