Ultimele repetitii

Posted on June 1, 2008

0

Pana la startul Campionatului European au mai ramas doar 6 zile! Timp suficient pentru a trage ultimele concluzii si a face ultimele pregatirii. Bineinteles nu puteau lipsi amicalele din aceasta perioada, care sunt modul cel mai potrivit de a te pregati in privinta unui campionat european.
Aseara Romania a disputat pe Ghencea un amical cu modesta echipa a Muntenegrului. A fost prima intalnire din istoria celor 2 tari, Muntenegru fiind un stat recent aparut pe harta Europei dupa separarea de Serbia. Scorul a fost unul evident: 4-0 pentru noi. Si totusi lucrurile puteau lua o intorsatura urata, cand arbitrul roman al intalnirii, Alexandru Tudor, a aratat punctul cu var in interiorul careului lui Lobont in minutul 2. Penalty si Vucinic, jucatorul Romei si totodata cel mai titrat jucator din nationala muntenegreana are ocazia sa inscrie, dar Lobont e pe faza si apara, astfel ca tabela ramane intacta. Prima repriza care a fost una echilibrata avea totusi sa consemneze un gol, cel a lui Adrian Mutu. 1-0 la pauza, iar repriza a doua avea sa fie un galop de sanatate al romanilor. Titularii sunt schimbati…iese Lobont, Mutu si Chivu…in schimb noi intrati zburda pe teren si duc scorul la 4-0, cel mai mult remarcandu-se Daniel Niculae si Nicolae Dica. Ultimul a marcat 2 goluri, iar elalalt gol a fost marcat de fundasul Ghioane. Concluzia acestui test este ca rezervele se pot ridica la nivelul titularilor si ca nationala poate face un meci reusit si fara starurile Mutu si Chivu. Un aspect destul de pozitiv, tinand cont in special de starea de sanatate a lui Cristian Chivu, umarul sau dandu-ne mereu emotii.
Dintre adversarii nostri Italia pare a fi cea mai in forma. Vineri s-a impus cu 3-1 in fata Belgiei, insa peninsularii au dominat tot jocul, stilul ofensiv a lui Donadoni fiind unul mult mai placut decat clasica aparare cu care sunt recunoscuti italienii. Omul meciului a fost Di Natale, jucatorul lui Udinese, acesta reusind dubla. O grija in plus pentru Piturca care va trebui sa gaseasca cea mai buna solutie pentru a putea stopa puternicul trident italian format din Luca Toni, Di Natale si probabil Del Piero.
Jocul Frantei ne da sperante, aceasta terminand aseara la egalitate, 0-0, amicalul disputat cu Paraguay. Nici un jucator care sa se remarce, poate doar Benzema. Franta mai disputa marti un ultim amical cu Columbia in care poate sa si remedieze greselile si sa gaseasca formula de joc ideala. Acesta ar fi cel de-al treilea amical, dupa ce miercuri a mai jucat si cu Ecuador, surclasand-o cu 2-0 prin dubla lui Goumis.
Olanda, care pare adversarul nostru cel mai accesibil, disputa azi un amical cu Tara Galiilor, meci dupa care am putea analiza si atuurile si slabiciunile lor. Acesta ar fi cel de-al doilea amical dupa ce joi a terminat la egalitate amicalul cu Danemarca, scor 1-1, golul olandezilor fiind marcat de Van Nistelrooy.
Astfel, lui Piturca ii ramane de tras concluziile dupa ce va urmari de mai multe ori aceste amicale si saperam sa descopere slabiciunile adversarilor si sa profite din plin de ele. Sper sa dea dovada de inteligenta si inspiratie atunci cand va pregati meciurile, iar jucatorii sa joace cu determinare si dorinta, pentru ca numai astfel vom reusi sa invingem si sa trecem de aceasta “grupa a mortii”. Sau pardon , “grupa bucuriei”…dupa cum a numit-o Michael Platini, presedintele UEFA.